Почую кожного: кому і скільки роздається матеріальна допомога коштом бюджету Івано-Франківська

Автор: Вадим Войтик

24 Кві, 2024 09:14

Поділитись публікацією
Почую кожного: кому і скільки роздається матеріальна допомога коштом бюджету Івано-Франківська

В Івано-Франківську діє вже 18 програм матеріальної допомоги різним категоріям населення. Витрати на готівкові виплати в бюджеті сягають вже 300 млн грн, а це 7% бюджету. “Галка” розбиралася кому, на якій підставі та скільки. 

Це ж було вже

Матеріальні допомоги потребуючим іванофранківцям надавалися і за часів попередника Руслана Марцінківа на посаді.

В базі нормативних документів міської ради за каденцію Віктора Анушкевичуса щомісяця можна побачити два-три відповідні рішення виконавчого комітету (а саме у такий спосіб оформлюються рішення про виплати, – авт).

Різниця полягає в кількості. В рішеннях за 2014-2016 роки згадуються кількадесят прізвищ на місяць. Натомість за останні роки мова йде про тисячі. До прикладу у грудні 2022 року матеріальну допомогу було надано 2126 іванофранківцям

У березні 2024 року виконавчий комітет ухвалив 31 рішення про такі виплати. У кожному – десятки, а часом сотні, а часом і тисячі прізвищ

За результатами вивчення рішень з бази нормативних документів міської ради за підсумками 2024 року ту чи іншу допомогу з бюджету отримає принаймні 50 тисяч іванофранківців. 

Кому саме виплачують?

Одержувачів допомоги можна поділити на кілька дуже відмінних і за кількістю, і за розміром виплат груп.

  • Перша

– часткове фінансування для встановлення автономного опалення соціально вразливим категоріям мешканців при відключенні споживачів від систем теплопостачання котельні на вул. Індустріальній, 34 в Івано-Франківську. 

Є декілька видів допомоги, і на встановлення котлів, і на реконструкцію газових мереж

Умовно до цієї ж, першої групи належить і свіжий вид допомоги, який запровадили у 2024 році: окремим категоріям іванофранківців, які законно від’єдналися від мереж централізованого теплопостачання, але віднедавна отримують рахунки ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” за опалення місць загального користування. 

“Галка” детально розбиралася в цій проблемі. Якщо коротко, то після змін у законодавстві ще з 2022 року квартировласники з індивідуальним опаленням почали отримувати “листи щастя” на щомісячні суми до півтисячі гривень.

Марцінків неодноразово закликав за такими рахунками не платити, а підпорядкованому підприємству рахунки не виставляти. Втім, на кінець 2023 року неочевидна заборгованість мешканців сягнула майже 17 млн грн. 

Зрештою, мер вигадав оцю нову матеріальну допомогу. Суми виплат – залежно від нарахованого боргу, від півтисячі до п’яти-шести та навіть дев’яти тисяч. Судячи зі змісту, ця виплата є одноразовою. Як бути з новими нарахуваннями наразі невідомо.

  • Друга

– подарунки від мера до дня народження або у зв’язку з народженням. 

На початку квітня 2022 року, через кількадесят днів від початку великої війни мер Івано-Франківська подивував анонсом одноразової грошової допомоги мешканцям громади, яким виповнилося 70 років. Іншими словами – подарунків до дня народження

“Чому до дня народження? Є дві причини. Ми вважаємо, що буде дуже правильно допомогти саме людям “золотого” віку. Не треба забувати про своїх, і сьогодні пенсіонерам дуже важко. Друге — зараз є навантаження на бюджет, значно зменшилася кількість податків і ми не можемо собі дозволити одномоментно виплатити”, — казав Марцінків.

Відтоді він неодноразово нагадував про можливість отримати подарунок навіть попри труднощі роботи бюджетної системи країни під час війни:  

“Програма працює. Вони формуються й щотижня голосуємо за нові й нові виплати. Є затримки виплат, які пов’язані з роботою Казначейства. Виплачуємо поступово. Звернень є багато. Вони формуються і кожного засідання голосуємо за нові виплати”, – заспокоював пенсіонерів у жовтні мер Івано-Франківська.

Програма передбачає градацію, яка містить в собі подарунки і бульш юним, ніж семидесятилітнім іванофранківцям (у попередні роки виплати починалися для осіб віком від 75 років): 

  • Особам віком від 70 до 90 років – у розмірі 500 гривень;
  • Особам віком 75 років – у розмірі 1000 гривень;
  • Особам віком від 90 років до 95 років – у розмірі 1000 гривень;
  • Особам віком 95 років – у розмірі 3000 гривень;
  • Особам віком від 96 років до 100 років – у  розмірі 1000 гривень;
  • Особам віком від 100 років –у  розмірі 5000 гривень;
  • Особам з інвалідністю І групи, яким не виповнилося 70 років – у розмірі 500 гривень;
  • Особам з інвалідністю ІІ групи, яким не виповнилося 70 років – у розмірі 500 гривень.

Наступного, 2023 року Марцінків анонсував одноразову допомогу на честь народження дитини. 

“Якщо ви з нашої громади і народили малюка у 2023 році у міському пологовому, то зможете отримати з міського бюджету разову допомогу 20 000 гривень, а якщо тато або мама дитинки військові – то 50 000 гривень”.

Також в місті є можливість отримати матеріальну допомогу з нагоди дня народження дітей, батьки яких призвані на військову службу або беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та членам сімей Захисників/Захисниць України, учасників АТО/ООС, які загинули. Виплати від 500 до 2000 грн.

  • Третя

– військові та їх родини.

Крім міської програми соціального захисту членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в Івано-Франківську є можливість отримати одноразову матеріальну допомоги особам, які отримали поранення (контузію, каліцтво).

Крім того, є заходи фінансової підтримки членам сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти, причому як одноразові, так і щомісячні, а також виплати на встановлення надмогильних пам’ятників. 

У жовтні 2022 року Марцінків анонсував одноразову допомогу на житлово-комунальні послуги мобілізованим, які ще не отримали статус учасника бойових дій.

“З понеділка почнемо оформляти одноразову допомогу на житлово-комунальні послуги у розмірі 3 тис. грн хлопцям, які не мають статусу учасника бойових дій. Вони можуть принести довідку з військкомату, що беруть або брали участь в бойових діях”, — повідомив Руслан Марцінків.

З 2024 року особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти Українина оплату житлово-комунальних послуг може надаватися одноразова допомога в 5000 грн.  

Для вирішення проблемних питань додаткового забезпечення спорядженням та технічними засобами учасників бойових дій запроваджена одноразова допомога від 20 до 50 тисяч. 

“Якщо у 2023-му захисники чи захисниці, які обороняють нашу країну на передових позиціях фронту, отримували 20 тисяч гривень, то вже з наступного року військовослужбовців умовно розділять на дві категорії. Ті, хто безпосередньо беруть участь у бойових діях, згідно нової програми отримають 50 тисяч гривень на спорядження. А ті, хто несуть службу у військових частинах і не виїжджають на бойові чергування – 20 тисяч гривень на амуніцію”, – інформують у мера. 

У січні 2024 з’явилася нова допомога – одноразова матеріальна виплата для відновлення та реабілітації в розмірі 10 тисяч. 

“Кошти можуть отримати захисники, які перебували на фронті. Вони повинні мати прописку у Франківській громаді, або довідку ВПО. Також допомога надається Захисникам, які призначені на посади у військовій частині, розміщеній на території Івано-Франківської громади. Для цього має бути наказ про призначення”, – розповів мер. 

  • Четверта

на лікування та інші критичні потреби. Міський голова регулярно проводить прийоми громадян, і матеріальна допомога по запиту є його системним інструментом. Розмір виплат встановлюється індивідуально і може становити суми і до 100 тисяч гривень. 

Як свого часу зауважили журналісти “Галки”, також у такий спосіб мер підтримує активістів провладної партії

  • П’ята

– матеріальна допомога будь-кому. Ця допомога не афішується та не фігурує у публічяних звітах міського голови. Але щомісяця виконком затверджує рішення про такі виплати. До прикладу, у рішенні від 1 березня 2024 року – 1735 прізвищ. З них 1479 отримали по 500 грн, 247 – по 1000 грн, 7 по 3000 грн і 2 по 5000 грн.

На якій підставі?

Як поінформували “Галку” в Департаменті соціальної політики в Івано-Франківській громаді діє цілий талмуд рішень, програм, положень за якими виділяються одноразові матеріальні допомоги, щомісячні виплати, компенсації та пільги як мешканцям Івано-Франківської територіальної громади, так і зареєстрованим у громаді вимушено переміщеним особам.

І про які суми йдеться?

Рішення, на підставі яких жителям івано-франківської громади виплачується матеріальна допомога, були ухвалені не в один рік. У 2021 році було ухвалено дві програми допомоги, у 2022 додалося ще дві, у 2023 – чотири. Цьогоріч міська влада встигла затвердити вже десять програм. 

Іншими словами, щороку перелік осіб, які мають право на гроші з бюджету громади, збільшувався. У підсумку якщо у 2021 році платники податків витрачали 39,3 млн грн на пільги, допомоги та компенсації, то у 2023 за цими статтями витрачено вже 157 млн

Як поінформували “Галку” в Департаменті соціальної політики у бюджеті Івано-Франківської міської територіальної громади на 2024 рік для надання пільг, допомог, компенсацій передбачено  293 млн 707 тис. грн.

При цьому зазначені суми не враховують компенсацій за пільгові перевезення населення у громадському транспорті, які, до прикладу, цьогоріч заплановані на рівні 150 млн грн.

Таким чином якщо у 2021 році частка одноразових, щомісячних та щорічних допомог складала 1% бюджету громади, то у 2023 вже 3,4%. Бюджет 2024 передбачає 6,6% відповідних витрат.

Це більше, ніж всі планові витрати на комунальне господарство (234 млн), культуру (154 млн) чи молодіжну політику і спорт (59,5 млн). 

Мораль

“Галка” запитала іванофранківців, як вони ставляться до стрімкого зростання питомоваги адресних виплат. Ми зібрали кілька відгуків:

Ганна Данищук Петрів Моє відношення негативне.Особливоколи мер пишається непомірно високими зарплатами керівниківТеплоеомуненерго Водоекотехпром, Електротрансгаз при цьому абсолютно забуваючи про те що їхні колективи працюють за мінімалку.Наймешне по Україні дали на ЗСУ,може чекають руцкій мір?

Євген Романишин У час війни, до 40% коштів ОТГ на ЗСУ

Дмитро усі міста повинні максимально працювати на перемогу! А потім все інше.

Lola Artland Я не настільки розбираюсь у розподіленні коштів, щоб мати думку про цей відсоток

Читайте також: "Мобілізація потрібна в розумних межах", – Марцінків